• Otomatik

  

Kültür ve Sanat Alanında Bonkör Olacağım
Kaynak: Meryem ELMASTAŞ Okunma: 44659 Tarih: 29.04.2019

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği’nin, burs alan konservatuar öğrencileri yararına düzenlediği etkinliğe katıldı.  

Mersin’in en önemli kültür sanat derneklerinden biri olan Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği’nin davetine katılan Başkan Seçer, Mersin’i kültürel etkinliklere doyuracaklarını ve hak ettiği noktaya getireceklerini belirtti ve “Kültür ve sanat en bonkör olacağım alanların başında gelecek” dedi.

AKOD Başkanı Fazıl Tütüner ve dernek üyelerinin daveti üzerine etkinliğe katılarak sanatseverlerle bir araya gelen Başkan Seçer, dernek üyelerinin kültür sanat faaliyetleri ile alakalı taleplerini dinledi. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak yapmayı planladıkları kültürel ve sanatsal alandaki projelerinden bahsetti.

“Ambiyansı bizim özlediğimiz noktalara getireceğiz”

Kendisine sıcak bir karşılama düzenleyen dernek üyelerine seslenen Başkan Seçer, Mersin’in kültür sanat etkinliklerine son derece müsait bir kent olduğunu ifade ederken, Mersin’de kültürel etkinlikleri yeniden özlenen noktalara getireceklerini belirtti. Başkan Seçer, “Yeter ki hep beraber gereğini yerine getirelim.  Tabi ki sadece Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ya da merkezi yönetimin, sivil toplum kuruluşlarının tek başına gayreti yetmez.  Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yeni dönemde Mersin’in kültürel, sanatsal ve sportif alanda, kente katkı sağlayacak, kentin dokusunu, sosyal yapısını değiştirecek, kentin tanıtımına katkı sunacak ambiyansı bizim özlediğimiz noktalara getirecek her türlü çalışmanın yanında olmamız gerektiğinin bilincindeyiz ve bunu yapacağız. Kültür ve sanat en bonkör olacağım alanların başında gelecek. Makul olan, rasyonel olan, olması gereken her türlü organizasyonlarda beni yanınızda göreceksiniz. Karşılıklı anlayış içerisinde Büyükşehir Belediyesi’nin imkânlarını kullanacağım” şekline konuştu.

“Benim sözüm söz”

Dernek üyelerinin kendisine ilettiği talepleri değerlendiren Başkan Seçerseçim öncesi sanat sokağında yer alan iki bina ile ilgili düzenlemeler konusunda verdiği sözü yerine getirmek için çalışmalara başladığının müjdesini vererek, “Benim sözüm söz. Sanat sokağı ile ilgili taleplerle ilgili arkadaşlarımla konuştum.  Çok kısa sürede orada yeni düzenlemelerle beraber sanatseverlerin kullanımına açık hale getireceğiz. Müze açılması talebi var. Birçok farklı alanlarda bu gerçekleşebilir. Şu an en yakın projemiz Taş Bina’nın Şehir müzesi olması. Çalışmalarını hemen başlattık, tadilatını biz karşılayacağız ve Taş Bina’yı pırıl pırıl Mersin’e ve Mersinliye yaraşır şehir müzesi haline getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

İbadethanelerin sürekli ibadete açılması ile ilgili talepler hakkında konuşan Başkan Seçer, konunun Büyükşehir Belediyesi’ni aşan bir konu olduğunu, karşılıklı uluslararası anlaşmaları ve bazı protokolleri bağlayan bir konu olduğuna değindi.

“Benim konuya bakış açım özgürlükçüdür”

Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak insanların din, inanç hürriyetine anayasada yazdığı ile değil fiiliyatta son derece önem veren ve özgürlüklerin önünün açılması taraftarı olan bir belediye başkanı olduğunu sözlerine eklerken, “Benim yetkim dahlinde olan bütün olaylarda benim konuya bakış açım özgürlükçüdür. İşbirliği yaptığımız zaman biz de Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal etkinlik yapılabilecek mekânların çoğaltılması anlamında iş birliği yaparız. Bizim belediye olarak kendimize has çalışmalarımız olacak. Sizlerden fikir alabiliriz. Seçim öncesi bu konulara dair bazı projelerimiz kamuoyuna açıklandı. Orada yer alan bütün bu proje ve faaliyetlere tek tek yerine getirilecek. Endişeniz olmasın” ifadelerini kullandı.

“Yeni dönemde yeni başkanımız çok güzel işler yapacak”

Büyükşehir bünyesinde hizmet veren Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na yeni bir bakış açısı getireceklerini ifade ederek sözlerini sürdüren Başkan Seçer, “Kültür ve sanatla ilgilenen dairemiz için bir kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Bir kadın eli değsin istedik. Alanında da son derece birikimli. Yeni dönemde yeni başkanımız çok güzel işler yapacakKentin kültür sanat alanındaki her türlü talebi bizlerin diyaloğu ve işbirliği ile çok daha rahat çözülür.  Bu sizlerle olan ilk toplantım olsun. Daha bir çok mekanda bir arada olacağız”  diye belirtti.

Etkinlik sonunda Başkan Seçer bazı dernek üyelerinin sorularını yanıtladı. Dernek üyeleri Başkan Seçer’e katılımından ve sanata olan ilgili tavrından dolayı teşekkür ederken, yapılacak kültürel etkinlikleri dört gözle beklediklerini ifade ettiler.

 


 • BAŞKAN BOZDOĞAN, 10 YIL ÖNCE İPTAL EDİLEN DOLMUŞ HAT SAHİPLERİNE MÜJDE VERDİ BAŞKAN BOZDOĞAN, 10 YIL ÖNCE İPTAL EDİLEN DOLMUŞ HAT SAHİPLERİNE MÜJDE VERDİ
 • BAŞKAN YILMAZ; “STK’LAR İLE UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ” BAŞKAN YILMAZ; “STK’LAR İLE UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞACAĞIZ”
 • CHP İL KADIN KOLLARININ ARTAN KADINA ŞİDDET OLAYLARINA İLİŞKİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI CHP İL KADIN KOLLARININ ARTAN KADINA ŞİDDET OLAYLARINA İLİŞKİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI
 • Camiler ve Mezarlıklar Ramazan Bayramına Hazırlanıyor Camiler ve Mezarlıklar Ramazan Bayramına Hazırlanıyor
 • Tarsus Belediyesi 120 Geçici İşçi Alımı Yapacak Tarsus Belediyesi 120 Geçici İşçi Alımı Yapacak
 • Borsa üyeleri iftarda buluştu Borsa üyeleri iftarda buluştu
 • Başkan Bozdoğan, Basın Mensuplarıyla İftarda Buluştu Başkan Bozdoğan, Basın Mensuplarıyla İftarda Buluştu
 • RAMAZAN’IN MANEVİ İKLİMİ TOROSLAR’DA DORUĞA ÇIKTI RAMAZAN’IN MANEVİ İKLİMİ TOROSLAR’DA DORUĞA ÇIKTI
 • Komutanlardan Başkan Seçer’e Ziyaret Komutanlardan Başkan Seçer’e Ziyaret
 • BAŞKAN BOZDOĞAN; “ HER MUHTARLIĞA PERSONEL GÖREVLENDİRECEĞİZ” BAŞKAN BOZDOĞAN; “ HER MUHTARLIĞA PERSONEL GÖREVLENDİRECEĞİZ”
 • TOROSLAR BUNGALOV YAYLA EVLERİ PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI TOROSLAR BUNGALOV YAYLA EVLERİ PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI
 • Tarsus’ta CHP’den Alternatif 19 Mayıs Kutlaması Tarsus’ta CHP’den Alternatif 19 Mayıs Kutlaması
 • Toroslar’da, 1919 Adet Fidan Toprakla Buluştu Toroslar’da, 1919 Adet Fidan Toprakla Buluştu
 • YÜZLERCE VATANDAŞ, BAŞKANI TEBRİK ETMEK İÇİN UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU YÜZLERCE VATANDAŞ, BAŞKANI TEBRİK ETMEK İÇİN UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU
 • Başkan Seçer Sözünü Tuttu Bayram Coşkusunda Anıt Kavşağı Hizmete Açıldı Başkan Seçer Sözünü Tuttu Bayram Coşkusunda Anıt Kavşağı Hizmete Açıldı