• KENDİNİZİ CARESIZ HISETMEYIN

  

KENDİNİZİ CARESIZ HISETMEYIN
Köşe Yazarı: Filiz BAHÇIVAN Okunma: 118823 Tarih: ARŞİV

 
 
ALLAH kimseyi dertli, en önemlisi derdinden dolayı çaresiz bırakmasın diyor ve yazıma başlıyorum.

Düşünüyorum da Her insanın bir derdi, Her derdin bir duygusu ve her derdin bir çaresi var.
Gerçekten çaresi var mı her derdin? Yoksa biz insanoğlunun kendi, kendini avutma politikası mı? Çok severiz, ayaklarımız yere basmaz, dünya bizim zannederiz. Ayrılık girer araya bu defada üzüntülerin esiri olur, yanan yüreğimize çare ararız. Bir sonuca ulaşamayız derdimizin çaresini sonuna bırakırız. Hakkım da hayırlısı buymuş demek deriz .
Yaşamımız boyunca maddî, manevî sıkıntılar yaşarız. Üst üste gelir bazen hiç beklenmedik üzüntüler. Şaşırırız bi çare baka kalırız, sudan çıkmış balığa döneriz. Dün hiç bir derdimiz yokken bugünün sıkıntısıyla boğuşuruz.
Dertlere dayanıksız olan bünyemizi uyumaya bırakırız, uyumak isteriz saatlerce, hatta günlerce. Uyandığımızda bir mucize olacak ve derdimiz bitecek diye umut ederiz. Gözlerimizi açtığımızda, kaldığımız yerden devam ederiz. Ve anlarız ki derdimiz yatağımızın ucunda uyanmamızı bekliyor. Çaresiz kalırız bazen elimiz, kolumuz bağlı sadece bekleriz. Neyi mi? zamanın akıp geçmesini…
“Çaresizlik nedir?” diye soruyorsanız; Elinden gelebilecek, yapabilecek hiç bir şey olmaması, insanın içini garip ama kötü bir hissin kaplamasıdır çaresizlik. Elinden bir şey gelmiyorsa, gözlerin ağlamaktan kan çanağına döndüyse, sesin soluğun kesilip, nefes bile almak da zorlanıyorsan… İste Çaresizlik odur. Ben her kez gibi pembe dünyada, pembe yalanlarla süslü lâflar etmeyeceğim. Çünkü benim dünyam gerçek dertlerin tam ortasında yalnız kaldığını hissetmektir çaresizlik

 
Parasız bi çare ortada kalmak mıdır çaresizlik, yoksa açlıktan bakımsızlıktan son nefesini vermek üzere olan bir çocuğun babasının köşeye sıkışması mıdır? Sevdiğini bir başkasına kaptırmak değildir çaresizlik, asıl çaresizlik sevdiğini ecele kaptırmaktır. Onu bir daha göremeyeceğini bilmektir.
YALNIZLIKTIR. Dertlerin tam ortasında yalnız kaldığını hissetmektir çaresizlik.
Hani vardır ya en acı günlerimizde bir anda dostluk adına yanımızda biten bize bizi anlıyormuş havası verip acımızı paylaşmak için öğütler veren çok değil yarım saat içerisinde tuzu kuru bir şekilde sırtını dönüp giden insanlar. Bizi rahatladıklarını düşünerek kendilerini öve, öve çıkar giderler ya hani Oysa hiç bir nasihat bizim acımızı dindirmemiştir. Tam aksi kuru gürültülerini yanımızda bırakıp ortadan kaybolmuşlarıdır. Dertler paylaştıkça azalırmış. Bunun koca bir yalan olduğunu bir kere herkesin anlaması gerekir. Kim ne derse, desin bizi seven arkadaş, dost yoktur. Hiç bir acı paylaşılarak, konuşarak geçmez. Sonuç itibarıyla bizi seven sadece ailemizdir ve derdimiz sadece onların varlığıyla bize destek oluşlarıyla son bulur.
Çaresizliğin, çaresi yok mu? Peki… Var elbette. Başta inançlı olmalı insan , her şeyin haktan geldiğini kabullenip kadere razı olunmalı ALLAH’IN verdiği nefesin , ellerin , ayakların bizlere bahşettiği bir armağan olduğunu unutmadan verdiği küçücük dertlere şükretmeli... Sevdiklerimizin yanımızda oluşunun; her yeni günde gözlerimizi açtığımızda ölümün henüz bize uğramadığının farkındalığını yaşamalıyız.
İnançlı her insan bilir ki dünyada hiç bir dert sebepsiz ve çaresiz değildir. Derdi veren ALLAH çaresini de er geç verir.
Umutlarımızı tüketmedikçe çaresizlik bizde vuku bulmaz

Güncel Haberler Arşivi
Spor Haberleri Arşivi