• ÇOCUKLARIMIZ MUTLULUĞUMUZDUR

  

ÇOCUKLARIMIZ MUTLULUĞUMUZDUR
Köşe Yazarı: Ali KILINÇ Okunma: 102295 Tarih: ARŞİV

Okul öncesi ve ilk okul öğrencilerinin birinci sınıfları 9 Eylül pazartesi günü eğitime başladılar.İlk ve Orta öğrenimin diğer sınıfları ise 16 eylül pazartesi günü eğitim ve öğretime başlayacaklar.Yolları, zihinleri, bahtları ve gönülleri açık olsun.

       Şüphesiz ki fedakar öğretmenlerimiz onların yetişmeleri için ellerinden gelen çaba ve fedakarlıkları göstereceklerdir.Bununla birlikte biz anne-babaların da, çocuklarımızın başarısı için ihmale gelmeyecek görev ve sorumluluklarımız vardır.Kısa da olsa bu görevlerimizi hatırlatmakta fayda var.

       Evlatlarımız dünya hayatımızın en değerli meyvesidir.Onların tadını daha lezzetli hale getirmek bizim elimizdedir.Bu lezzete katkı sağlayacak en güçlü ilaç da eğitimdir.Dolayısı ile eğitimlerine gereken ilgiyi alakayı ve fedakarlığı göstermeliyiz.Nasıl olsa okula gönderiyoruz bu şekilde her şey yoluna girer dersek yanlış hesap yapmış oluruz.Yanlış hesabın da nerden döneceği belli olmaz.

        Nasıl ki fidanı diktik en güzel meyveyi elde ederiz demiyor, gerekli sulama,gübreleme ve zararlı otlardan koruma gibi işlemleri devam ettiriyorsak, eğitimde de sürekli yapacağımız sorumluluklarımız vardır.Eğitim için gerekli ortam sağlanmadan, çocuk süper zeki de olsa istenen sonuca ulaşmak çok zordur.Elimizde dünyanın en kaliteli tohumu da olsa eğer o tohumu doğru zamanda doğru ortamlarla buluşturmazsak tohumu ya çürütürüz ya da istenilen verimi elde edemeyiz.Çocuklarımızın eğitimine katkı sağlayacağına inandığım birkaç önemli hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

       1)Çocuklarımızın beslenmelerine dikkat etmeliyiz.özellikle sabahları iyi bir kahvaltı ile okula göndermeliyiz.Eğer al yavrum şu 3 lirayı okulda simit ayran alırsın desek, çocuğu eksik ilgi ve eksik istek ile okula göndermiş oluruz.Çocuk okula geldiği zaman öğretmenimi nasıl dinlerim, konuyu nasıl öğrenirim yerine, kantinde nasıl sıraya girerim, simit ve ayrana nasıl ulaşırım diye zihnini meşgul edecek, bu da başarıyı önemli ölçüde düşürecektir.

       2)Televizyon seyretmeye ve internet kullanmaya mutlaka bir sınır ve disiplin getirilmelidir ve bu disipline evde herkes uymalıdır.Anne-baba bir tarafta heyecanla dizi seyrederken, çocuğum sen git dersine çalış derse çocuk derse ne kadar çalışabilir.unutmayalım ki çocuğun gözünden anne – babanın hiçbir hareketi kaçmaz.

       3)Belirli bir düzen içinde öğretmenleri ile görüş alışverişinde bulunulmalıdır.Bu durum  öğretmenin  öğretme, öğrencinin de öğrenme isteğini artıracaktır.

       4)Çocuklarımızın iyi arkadaşlar edinmesine yardımcı olmalıyız.Unutmayalım ki çocuklar ve gençler en çok arkadaşlarından etkilenirler.Üzümün üzüme baka baka karardığını aklımızdan çıkarmayalım.Atalarımız “ arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” deyimini boşa kullanmamışlar.

       5)İnsanın, dolayısı ile çocuğun en önemli gıdalarından biri de uykudur.Onun için çocuklarımızın belirli bir saatte yatıp belirli bir saatte kalkmalarına dikkat etmeliyiz.Bu disiplin onlara ömür boyu yardımcı olacaktır.

        6)Anne-babalar olarak çocuklarımızın yanında mümkünse hiç tartışmaya   girmemeliyiz.Tartışmalar çocuklarımızın huzurunu bozar ve dengeli çalışmasını engeller ve başarısının düşmesine sebeb olur.

        7) Sen adam olmazsın, senin kafan çalışmaz gibi olumsuz hitaplardan ve salak, kafasız ve beceriksiz gibi olumsuz ifadelerden kaçınmalıyız. Bu ifadeleri sıkça duyan çocuk gerçekten öyle olduğuna inanırsa bir daha onu harekete geçirmek çok zor olur.

         Toplum hayatımızı gözlemlediğimizde; hemen hemen bütün anne-babalar kendileri iyi olsalar da evlatları sıkıntıda oldukları zaman kendileri de mutsuz olurlar.Evlatları mutsuz iken ,kendileri mutlu olan hiçbir anne- baba gösteremezsiniz.Öyleyse evlatlarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuzdur.Bunun yolu da iyi bir eğitimden geçer.Yeni eğitim yılında bütün yavrularımızın, yolları, bahtları, alınları, zihinleri, gönülleri açık olsun.Mevlam rüzgarı hep arkalarından estirsin, yolları hep istedikleri yere çıkartsın.Yüce Rabbimiz yar ve yardımcıları olsun.

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi