• HACERÜ’L ESVED’İ DÜŞTÜ GÖNÜLLERİMİZİ

  

HACERÜ’L ESVED’İ DÜŞTÜ GÖNÜLLERİMİZİ
Köşe Yazarı: Ali KILINÇ Okunma: 112966 Tarih: ARŞİV

Yer yüzünde ilk yapılan mabet Mekke’deki Mescid’i Haram yani Kabe’dir.Cenab-ı Allah ayeti kerimesinde “Şüphesiz insanlar için kurulan ilk ibadet evi, elbette Mekke’de alemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kabe’dir.”(3/96) buyurmaktadır.Kabe’de bulunan Hacerü’l Esved’in Müslümanlar katında büyük değeri vardır.Bu taş hakkında çeşitli rivayetler vardır.Hz. Ömer’in (r.a) “Allah’a ant olsun ki senin zarar veya fayda vermeyen bir taş olduğunu biliyorum; eğer Rasulullah’ı seni selamlarken görmeseydim ben de selamlamazdım” (1)dediği bilinmektedir.

       Kabe’nin zaman içinde sel ve yangın gibi çeşitli afetlerle, ayrıca insan saldırılarına maruz kalmaları sonucunda Hacerü’l Esved’e bazı hasarlar oluşmuş, ancak titizlikle yerine konularak gerekli koruma yapılmıştır.Hz. Muhammet (s.a.v) henüz 35 yaşındayken Kabe’nin Kureyşliler tarafından yeniden inşası sırasında Hacerü’l Esved’in yerine yerleştirilmesi hususunda kabileler arasında anlamazlık çıkmış, bu şerefli görevi hiçbir kabile başkasına bırakmak istememiştir.Bunun üzerine Hz. Muhammed’i (s.a.v) hakem kabul ettiler.  Hz. Muhammet (s.a.v.) Hacerü’l Esved’i bir örtü üzerine koyarak bütün kabile reislerinin iştiraki ile kaldırmış ve yerleştirileceği yerin hizasına gelince de bizzat kendisi bu görevi yerine getirmişti.Böylelikle de kabileler arası çatışmaları önlemişti.(2)

      Kabe Allah’ın (c.c.) evidir. Alimlerimizin görüşlerine göre Rabbimizin bir evi daha vardır o da gönlümüzdür.Gönüllerimizin yıkılması da bizleri harap eder, üzer, yıkar ve yakar.Gönülleri  de tavaf etmeyi ve gönülleri ziyaret etmeyi Kabe’yi ziyaret etmek kadar önemli ve gerekli görmüştür alimlerimiz.

 

Tavaf-ı Kabe’nin gerçi sevabı çoktur ey Mevla

Gönül Allah’nın evidir çün tavaf etmek anı evla

                                                          Nesimi

       Diyerek şair gönülleri tamir etmenin, ziyaret etmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaktadır. Gönüller harap olursa hayat çekilmez olur, ışıklar söner hayat zindana döner.Aynı duyguları değişik kelimelerle Yunus Emre şöyle dile getirmiştir.

 

Yunus Emre der hoca

Gerekse var bin hacca

Hepsinden iyice

 Bir gönüle girmektir

 

       Her yıl yaklaşık üç milyon civarında Müslüman hacca gidiyor. Acaba ne kadarı bir gönül’e girmeyi düşünüyor ve bunu başarabiliyor. İslam aleminde bir çok ülkede sıkıntı ve çatışmalar sürüyor, işin acısı da geleceğin ne olacağı bilinemiyor. Özellikle yaklaşmakta olan kış aylarını da düşündüğümüzde, yıkık gönülleri tamir etmek, ziyaret etmek, onarmak, yerlerine yurtlarına yerleştirmek, kendi evlerinin sıcaklığını hissetmeleri ne kadar önemli ve gerekli.

 

Zahm-ı aşka gelip merhem sarmaya

Ferhat olup bir gün bağrın yarmağa

Kudretin yok ise beyt’e varmağa

Gönül beytullahtır ziyaret eyle

 

      Gönüllerimiz beytullahtır ama yıkık, üzgün,tabir-i caiz ise yangın yerine dönmüş.Selden,yangından Hacerü’l Esved’i düşmüş Kabe gibi gönüllerimiz.Tamir etmeliyiz ama nasıl, kiminle ve ne ile.Bu iş kısa zamanda ve kolay olacak bir durum gibi görünmüyor.SEVGİ, SAYGI,SABIR, SEBAT ve GÜVEN ipliğini OKU mekiği ile dokuyup , oluşan kilim üzerine de gönüllerimizden düşen Hacerü’l Esved değerinde olan ADALET, ÜRETME ve HOŞGÖRÜ, anlayış ve idrakini gönüllerimizdeki yerine koymakla yapabileceğimize inanıyorum. Alllah(c.c) razı olsun diyoruz.Allah’ın  razı olduğunu nasıl anlayacağız?Var mı bir ölçüsü? Bunun en önemli ölçüsü şudur.Sen  benden, ben de senden razı isek Allah (c.c) de bizden razıdır.Yüce Rabbimizin  cümlemizden razı olması dileklerimle.

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi