• DEDİKODU VE YAĞCILIK

  

DEDİKODU VE YAĞCILIK
Köşe Yazarı: Hasan AKÇA Okunma: 100346 Tarih: ARŞİV

 
Tarsus’un en önemli sorunlarından biri de dedikodu ve yağcılıktır.
Hele de şu siyasi partilerde...
İnanın biz gazeteciler dahi bu kadar dedikodu yapmıyoruz.
Vay efendim şu bunları söylemiş, bu şunun adamıymış, öteki birilerinin ekibindenmiş. Şöyle olacakmış, böyle olacakmış. Hep afakî. Külleyesi yalan. Olursa olsun, aslında siz aynı partinin mensupları değil misiniz? Bırakın aynı partili olmayı, aynı kentte aynı havayı soluyan, benzer sorunları paylaşan insanlar değil misiniz?

Birileri bir şeyler söylüyor, söylenen konu odaklanıp yuvarlanarak sahibine döndüğünde o dedikoduya sahibi dahi inanıyor.

Bir şahısta karşısındakinin kim olduğunu bildiği halde, o şahısa olduğundan daha fazla değerliymiş gibi davranarak, yok efendim baba adam yahu, iyilik meleği, gibi yakıştırmalarda bulunuyor.
Aslında bu bir samimiyetsizliktir. İnsanların birbirini övmesi, onurlandırması kadar güzel bir şey yoktur ama överken bir şeyleri de fazla sulandırmak, birilerinin karşısında kaytansız fırıldak gibi dönmek, takla atmak ciddi bir davranış değildir.
Bu tür davranışlar hem yağcılığını yaptığınız o şahısa hem de kendi şahsiyetinize, onurunuza zarar verir. Karşınızdaki şahıs kim olursa olsun beyefendi diyerek hitap ediniz. Ağa adam dahi olsanız yanınızda çalıştırdığınız işçinizi küçümser gibi davranmayıp bey kelimesiyle onurlandırınız.

Dedikodu ve Yağcılığın asıl amacı küçük çıkarlar elde etmektir. İnsanları bölmek, parçalamak, birlik ve beraberliği bozmaktır.

Bu nedenle dedikodudan ve yağcılık yapan kişilerden uzak durmalıyız.
Aksi halde Tarsus’un bir gün yılandan değil, dedikodudan alt üst olacağını tescillemiş olacağız.
 
 
 
 

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi