•    TRUMP  FETOYU  GÖNDEREBİLECEKMİ ?

  

TRUMP FETOYU GÖNDEREBİLECEKMİ ?
Köşe Yazarı: İbrahim GÜL Okunma: 97868 Tarih: 11.11.2016

  TRUMP  FETOYU  GÖNDEREBİLECEKMİ ?

Amerika'daki  başkanlık seçim  sonuçları    dünyayı  adeta  şok etkisi yarattı  . Tüm dünya  bayan  Clinton un  kazanacağı  üzerine  tahminler  yapıp   , oynadıkları  oyunu  Clinton  üzerinden devam ettirmek düşüncesi  hakimdi .

Ne yazık ki  Amerika’daki  başkanlık seçim  neticesi   herkesi yanılttı  ve seçimi  fark atarak  Trump kazandı. Artık şimdi  herkes tekrardan hesap yapıp  trump ın üzerinden tekrar planlama yapmak zorunda  kalacak . Tabi bu Amerika nın kendi iç politika  ve dış politika sorunu .

Bize gelince Amerika daki  bu seçim neticesinden sonra  , orta doğudaki  Amerika nın tavrı değişecek mi    değişmeyecek mi ? .  İslam alemi için iyi mi olacak kötümü olacak  ? . Fetoyu   Türkiye’ye  geri gönderecek mi   göndermiyecekmi  ?.  Neler olacak herkesimin kafasındaki  soru işaretleri . Kimileri  her şey değişecek diyor kimisi değişmez diyor  ve  yorumlar devam ediyor .

Bana göre   Trump’un  başkan seçilmesi , Amerika nın dış politikası   ve iç politikası  kolay  kolay değişmez  , değişemez .

  Amerika’nın  derin devlet yönetim anlayışı   Amerika için  50 yıllık  ,  100 yıllık  planlar yapılıp bunlar zaman içerisinde   uygulamaya koymaya  çalışmaktadırlar  .  Seçilen Amerika  devlet başkanının   bu planları değiştirme  şansı  büyük ölçüde yoktur .  Başkanlık seçimleri öncesinde  başkan adayı  kendi kafasına göre konuşmalar yapar  şunu  yapacağım ,bunu yapacağım diyerek  oy alabilmek için  elinden gelen bütün çabayı gösterip  Amerika nın iç ve dış politikası üzerine ahkam keser konuşur .

Seçimler bittikten sonra  seçimleri  kazanan   başkan ,   bu bahsettiğimiz   Amerika  derin devlet yönetimi    tarafından   , seçilen  devlet  başkanını   yakın  markaja  alıp  bir güzel toplantı üzerine toplantılar  yapıp brifingleri verirler .  50 yıllık 100 yıllık planlarını ve açılımları anlatırlar   .

  Birde  bakarsınız ki  seçim dönemlerinde ahkam kesen  başkan   seçildikten  sonra  tam tersi yönde kararlar almaya başlarlar ve derin Amerika politikalarında  asla bir yol sapma sı olmaz , olamaz .

 Şayet  seçilen başkan bu derin yapının planlarının aksine hareket etmede ısrar ederse ,  geçmişte seçilen Amerika devlet başkanı  kenedy nin başına ne geldi ise  onunda  başına ve aile  yakınlarına da   o  gelir.  Bu nedenle  Amerika’nın   stratejisi  kim seçilirse seçilsin  kolay, kolay değişmez .

Feto ya gelince  derin Amerika  kullandığı  bir örgütün   başını  , Türkiye ye   iade edeceğine inanmıyorum  ve iade  etmez  .  Olsa olsa    ya  deli  eder orada   tutar , yada  kalp krizi  geçirdi der  geçer gider , dirisini  sana göndermez  . Yapılan uluslar arası operasyonlardan geride ne bir iz bırakırlar  nede konuşabilecek      bir belge  . O yüzden  Trump da  seçilse  bir başkası da seçilse   Amerika’nın özellikle  dış politikası ve duruşu  kolay , kolay  değişmez . Bizim için  ne Trump seçildi diye sevinmemize  nede  Clinton seçilmedi diye  üzülmemize gerek yok .

 Hangisi  seçilse de  bizim için fark  etmez . Biz  kendi  işimize bakmamız ve  büyük güçlü bir Türkiye nin  oluşmasına çalışmamız  gerekmektedir .  Müttefikiniz deyip  bizi sırtımızdan vurmaya  çalışanlara  karşı , bizim  birlik ve bütünlük içerisinde  hareket etmeye devam  edip , tedbiri elden bırakmadan   duruşumuzu  bozmadan ,çalışmamız gerekmektedir .   Merhum   Akif’in  dediği gibi 

Arkadaş yurdumu alçaklara  uğratma  sakın 

Güncel Haberler Arşivi
Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi