•      CHP’de Yerel Seçim Hazırlıkları

  

CHP’de Yerel Seçim Hazırlıkları
Köşe Yazarı: Ali Kemal KÖSEOĞLU Okunma: 28066 Tarih: 27.11.2018

GAZETECİ YAZAR ALİ KEMAL KÖSEOĞLU’NUN KALEMİNDEN                              

 

      CHP’de Yerel Seçim Hazırlıkları

 

Mart ayı sonunda yapılması planlanan yerel seçimlerde ülkenin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi hazırlıklarına başladı. Öncelikle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşen Kılıçdaroğlu ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamaollaoğlu ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Taban tabana bu iki zıt partinin ittifakı şaşırtıcı olurdu doğrusu derken taraflardan Karamanoğlu bir açıklama getirerek ittifakın söz konusu olmadığını yalnızca fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi. Bakalım Kılıçdaroğlu bu fikir alışverişi turlarını MHP ve AKP ile de gerçekleştirecek mi?

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından alınması çok önemli görülen kalelerden İstanbul, Ankara ve İzmir adayları daha kesinleşmemiş olmakla birlikte çeşitli isimler kulislerde dolaşıyor. AKP ve MHP İstanbul için olur da bir ittifaka giderse CHP yalnızca kendi tabanına hitap eden bir aday çıkarırsa şansı ciddi anlamda azalmış olur. CHP de bunun idrakında ki başka partilerle kontak içinde. İstanbul için Muharrem İnce adı geçse de Kılıçdaroğlu’nun buna sıcak bakmayacağı kesin çünkü Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra İnce’nin ve Kılıçdaroğlu’nun görüş ayrılığına, karşılıklı yapılan eleştirel açıklamalarla şahit olduk.  İstanbul için şuan için hangi aday çıkar bilinmez ama bu ismin Muharrem İnce olmayacağı aşikâr.

Önemli kalelerden Ankara için ise yine netleşmiş bir isim şimdilik yok ama yine isimler geçiyor. 2013 Belediye Başkanlığı seçimlerinde Chp’nin adayı olan Mansur Yavaş yine kulislerde dolaşan isimlerden. Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet  Bahçeli ile yaşadığı polemiklerin ardından MHP ile yollarını ayıran ve CHP’nin Ankara adayı olan Mansur Yavaş AKP’nin adayı Melih Gökçek’e kaşlı seçimi kaybetmişti. CHP’nin başka isimler üzerine yoğunlaşacağını düşünüyorum.

Ve gelelim CHP’nin asıl kale olarak gördüğü ve önceki seçimlerde hep kazandığı büyük şehir İzmir’e. 2009 seçimlerinde 30 ilçenin 29’una hakim olan CHP 2013 yerel seçimlerinde bu başarıyı yakalayamadı ve kan kaybetti. Bu yüzden çalışmalarını titizlikle yürüteceği kesin. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda 3. Dönemini tamamlamak üzere olan Aziz Kocaoğlu’nun yeniden adaylığının açıklanması alternatifler içinde. Bunların hepsini aralık ayında öğreneceğiz fakat şunu söylemem gerekir ki yerelde ittifak yok deseler de MHP ve AKP’nin aynı çizgide ilerleyecekleri son yapılan ılımlı açıklamalarla netleşti. O yüzden CHP’nin bu iki büyük partinin karşısında adımlarını atarken tekrar tekrar düşünmesi ve isabetli kararlar vermek adına ince eleyip sık dokuması bundandır.

 

 

Siyaset Haberleri Arşivi
Spor Haberleri Arşivi